Boek 'Nijver Dieren-Noord' loopt vertraging op

‘Wanneer komt het boek in de winkel?’ Dat vragen mensen regelmatig aan auteur Frans Nas, als hij op woensdag door Dieren zwerft. Hij kan echter, tot zijn spijt, nog geen exacte datum noemen.

Kort na de presentatie van 'Nijver Dieren' in 2003 - het boek dat gaat over het bedrijfsleven in Dieren-Zuid - begon Nas enthousiast gegevens te verzamelen over bedrijven in het noordelijke deel van het dorp. Maar na enige tijd kwam hij erachter dat Dieren-Noord voor hem nog veel geheimen kent. Geboren en getogen in Dieren-Zuid, waarvan hij zich nog zo veel kan herinneren, moest hij een grote inhaalslag maken. Daar kwam bij dat Nas de ontwikkelingen in Dieren-Noord in de naoorlogse jaren niet van nabij heeft meegemaakt, omdat hij elders woont. Maar nu, na vele jaren vragen en zoeken, heeft hij een duidelijker beeld van de handel en nijverheid in dat dorpsdeel.

Het eerste boek maakte hij samen met zijn jeugdvriend Harrie Wegman. Deze heeft die omslag naar 'Nieuw Dieren' niet kunnen maken. Hij was niet in de gelegenheid hier lang rond te zwerven en er voldoende vertrouwd mee te raken. Wel schreef hij nog een aantal conceptteksten over de grote(re) bedrijven. Deze zullen gebruikt worden bij het opstellen van de definitieve tekst van het tweede boek. Frans Nas realiseert zich heel goed dat niet alles nog achterhaald kan worden, al heeft hij sterk de neiging te blijven doorzoeken. Het boek moet er eens komen. Maar misschien zijn er nog mensen die hem een beetje kunnen helpen.

Wat zoekt hij nog?
In het boek wil hij ook aandacht besteden aan de ambulante handel. Wie kent nog de verschillende 'boeren', zoals de kolenboer, de groenteboer, de schillenboer, de melkboer, de olieboer, de visboer? En dan de venters die met hun handel letterlijk 'de boer op gingen’. In Dieren kon men vroeger ook een pindaman tegenkomen. 's Zondags trof men hem aan in de buurt van de Schuine Laan. Maar in de straten was hij ook niet onbekend. In de Goudakkerstraat liep het zelfs eens uit tot een handgemeen.

De weekmarkt krijgt ook aandacht. Welke Dierenaren deden of doen daar zaken, wie kent ze (nog), wie heeft nog een foto? Tenslotte zoekt Frans Nas nog naar informatie over van Dijk's Modevakschool aan de van Hogendorpstraat of één van de Coöperatiewinkels in Dieren. Aan de Spankerenseweg handelde verder nog ene Jantje van Velp in oude materialen en aan de Harderwijkerweg had Prico een textielhandel.

Nas hoopt dat mensen nog eens in hun fotoalbums willen bladeren, wie weet.
Een telefoontje of mailtje is genoeg, hij komt graag even bij u aan. Telefoon 030-2286677 of e-mail: fransnas@gmail.com




Frans Nas wil graag meer informatie over deze foto. Het is gemaakt op een sportveld, zoveel weet hij. Wellicht aan de Tellegenlaan? Misschien tijdens een demonstratie van een sportvereniging? De periode schat Nas op ergens tussen 1945 en 1950, maar zeker weet hij dit niet. Wie weet meer over deze foto, de gelegenheid en de mensen die erop staan?


 
artikel welwillend beschikbaar gesteld door de Regiobode

 

3 oktober 2009